آموزش همگانی
ویتامین B1

1395/8/25 سه‌شنبه

ویتامین B1 را بهتر بشناسیم

ویتامینB1 یا تیامین، به عنوان یکی از ویتامین های گروه ب، از ویتامین های محلول در آب است.
به گزارش وبدا، کارشناس تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز، با توجه به اینکه، بدن نمی تواند ویتامینB1 را ذخیره کند و باید آن را از به صورت روزانه از راه تغذیه دریافت کند، گفت: ویتامینB1 به بدن برای هضم و جذب مواد غذایی و تبدیل آنها به انرژی کمک می کند و این فرایند در اصطلاح، متابولیزم چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها گفته می شود.
"گوهر صداقت"، افزود: بسیاری از آنزیم ها، از جمله آنزیم های گوارشی که وظیفه تجزیه مواد غذایی در دستگاه گوارش را بر عهده دارند، برای تولید و فعال شدن، نیازمند ویتامینB1 هستند.

او مشکلاتی شامل نفخ معده، بی اشتهایی، پرخوری عصبی، کاهش شدید وزن، ضعف و خستگی، درد عضلات، تپش قلب، بی خوابی، کاهش قدرت حافظه، افسردگی، عصبانیت و نداشتن توانایی در تمرکز را، از نشانه های مرتبط با کمبود ویتامین B1، برشمرد.

این کارشناس تغذیه، بیان کرد: مردان بالغ بالاتر از 19 سال، یک و 2 دهم میلی گرم، زنان بالغ بالاتر از 19 سال، یک و یک دهم میلی گرم و زنان باردار و شیرده به یک و چهار دهم میلی گرم ویتامینB1 در روز نیاز دارند؛ استرس، ورزش کردن و کم خوابی نیاز بدن به ویتامین B1 را افزایش می دهند.

صداقت، ادامه داد: مواد غذایی سرشار از ویتامینB1، شامل سبوس برنج و سایر غلات با سبوس کامل، جو، مغزها مانند پسته، بادام، گردو، حبوبات به ویژه عدس و لوبیا، گوشت گاو، شیر و پرتقال است.

او با توجه به اینکه ویتامینB1 در بیشتر مواد غذایی یافت می شود، اضافه کرد: بسیاری از افراد با کمبود ویتامینB1 مواجه هستند و دلیل آن، مصرف بعضی از مواد غذایی است که مانع جذب و یا سبب دفع ویتامینB1 از بدن می شود.
این کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در پایان گفت: زیاده روی در مصرف چای و قهوه، خوردن غذاهای دریایی به صورت خام، آنتی اسیدها که برای کاهش اسید معده مصرف می شوند، مصرف دخانیات، مصرف بیش از حد کربوهیدرات ها مانند برنج و نان، همگی باعث کمبود این ویتامین مهم در بدن انسان است./126/302
 
آدرس سایت دانشگاه علوم پزشکی قزوین
www.qums.ac.ir